banana-iran

رئیس اتحادیه ملی صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات کشاورزی ایران، مجموع موز تولیدی جهان را ۵۵ میلیون تن عنوان کرد و گفت: حجم صادرات موز در جهان ۱۶.۸ میلیون تن است که گردش مالی این تجارت جهانی در سال ۲۰۱۰ میلادی حدود ۴.۵ میلیارد دلار بوده و با افزایش قیمت این محصول گردش مالی تجارت آن اکنون به حدود ۶ میلیارد دلار رسیده است.

وی اظهار داشت: در تجارت جهانی موز در رتبه اول میوه‌های صادراتی از نظر وزن و در رتبه دوم از نظر ارزش پس از مرکبات قراردارد. کل صادرات جهانی موز به مقدار حدود ۸/۱۶ میلیون تن و با گردش مالی سالانه حدود ۵/۴ میلیارد دلار است.

اکوادور با سهم ۲۹ درصد از کل صادرات جهانی در رتبه اول صادرکنندگان موز قراردارد و بعد از آن کاستاریکا با ۱۳ درصد در رتبه دوم ، فیلیپین با ۱۲ درصد در رتبه سوم ، کلمبیا با ۱۰ درصد در رتبه چهارم ، گواتمالا با ۷ درصد از کل صادرات جهانی در رتبه پنجم قرار دارند و ۲۹ درصد بقیه صادرات موز مربوط به سایر کشورهای تولید کننده موز در جهان می‌باشد. 


در آمار سازمان ملل اتحادیه ٬ اروپا با ۳۹ درصد از کل واردات موز جهان رتبه اول را به خود اختصاص داده و بعد از آن آمریکا با ۲۶ درصد در رتبه دوم قرار دارد. ژاپن با ۷ درصد ، روسیه با ۵ درصد ، کانادا و چین هرکدام با ۳ درصد از کل واردات جهانی رتبه‌های بعدی را بخود اختصاص داده‌اند. 

نورانی اظهار داشت: طبق آمار گمرک، ایران طی ۱۰ ماهه گذشته نزدیک به ۳۲۴ هزار تن موز به ارزش ۳۰۸ میلیون دلار وارد کرده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی یک درصد و از لحاظ ارزشی ۲۸ درصد افزایش داشته است.

رئیس اتحادیه ملی صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات کشاورزی، گفت: سالانه حدود ۴۰۰ هزار تن موز به ارزش تقریبی ۴۰۰ میلیون دلار به کشور وارد می شود.

انتهای پیام/

Share

ارسال یک دیدگاه