کاکائوی Fino De Aroma

کاکائوی Fino de Aroma در جهان به‌واسطه‌ی طعم خاص و عطر متمایز و نیز رایحه‌ی میوه‌ای خود شناخته می‌شود. نام‌گذاری Cacao Fino de Aroma بر اساس طبقه‌بندی سازمان جهانی کاکائو (ICCO) صورت گرفته‌است. این نام‌گذاری معرف رایحه و طعم بی‌نظیر این نوع از کاکائوست. بین ۶ تا ۷ درصد از کاکائوی دنیا از نوع Fino de Aroma می‌باشد. ۷۰ درصد از تولید کل جهانی این کاکائو از کشورهای اکوادور، پرو و ونزوئلا وکلمبیا بدست می‌آید. اکوادور صادر کننده‌ی اصلی با کیفیت ترین کاکائوی Fino de Aroma می باشد.

کاکائوهای Criollo و Trinitario

CriolloAndTrinitarioCocoas

کاکائوی Fino de Aroma از واریته‌های Criollo و Trinitario بدست می‌آید. این کاکائو از نظر رایحه و طعم نسبت به انواع دیگر کاکائو که از واریته‌های Forastero حاصل می‌شوند، متمایز است. کاکائوی Trinitario که در دنیا از محبوبیت زیادی برخوردار است همان کاکائوی Fino de Aroma است،معطر و با طعمی ملایمتر . این واریته نتیجه‌ی ترکیب واریته‌های Criollo و Forastero است و بیشتر در کشورهای کلمبیا، اکوادور، پرو و ونزوئلاست. Forastero رایج‌ترین نوع کاکائو در جهان است، که در برابر شرایط آب‌و‌هوایی مختلف مقاوم بوده و کاکائوی حاصل از آن دارای طعم اسیدی است و بطور گستــرده در آفـریـقــا کشــت مـی‌شـود. واریـتـه‌ی کـاکــائـو Criollo نیز از نوع Fino de Aroma است و در دنیا بسیار کمیاب است.

عطر و طعم شکلات

تخمیر:

cacao-fermentado

فرایند تخمیر شامل جدا کردن دانه های کاکائو از پوسته ی بیرونی و درونی میوه آن است . پس از این مرحله دانه های کاکائوها را به جعبه های چوبی مخصوصی منتقل کرده و آنها را به طور طبیعی در معرض میکروارگانیسم های موجود در محیط قرار می دهند. میکروارگانیسم ها به تجزیه خمیر پرداخته و در مقابل با ایجاد فرایندهای بیوشیمیایی و فیزیکی، عطر و طعم شکلات را ایجاد می کنند.

خشک کردن:

secado-del-cacao

خشک کردن یک فرایند تدریجی است. دانه های کاکائو به منظور کاهش رطوبت نسبی شان چندین روز در معرض تابش نور آفتاب قرار می گیرند تا درصد رطوبت نسبی آنها از ۵۵% به تنها ۷% برسد. این فرایند علاوه بر خشک کردن رطوبت دانه ها هم چنین به حذف اسیدهای موجود ، دور کردن قارچها و کپک های مضر و تضمین طعم مطلوب منجر می گردد.  

بو دادن:

Roasting-cocoa

بو دادن دانه‌های کاکائو در سالن تولید صورت می‌گیرد، در این فرایند دانه‌های کاکائو در مجاورت دمای بسیار بالا قرار می‌گیرند به طوریکه در این مرحله رایحه و طعم محصول نهایی شکلات شکل می گیرد. پس از این مرحله ویژگی‌های حسی در شکلات اصلاح، تشدید و تعیین می‌شوند.

کنچینگ:

conching-cacao

این فرایند اساسی که در واحدهای تولید انجام می‌گیرد در ایجاد طعم نهایی شکلات نقش مؤثری دارد. در این روش اسید موجود در دانه‌ی کاکائو خارج شده و طعم و بافت شکلات به آرامی شکل می گیرد.

اکوادور، سرزمین کاکائوی مرغوب

RAINFOREST

اکوادور کشوری با مناظر طبیعی بکر و کشف نشده زیادی است که حاصل اقیانوس آرام، سه رشته کوه دشت ها و جنگل های وسیع است. این کشوراز نظر موقعیت جغرافیایی مناسب ترین محل از نظر کشت کاکائو می باشد و این امر باعث تبدیل کشور اکوادور به یکی از بزرگترین تولید کنندگان کاکائوی مرغوب در دنیا شده است.

برای سفارش این محصول با ما تماس حاصل فرمایید.

پایان متن/

Share

ارسال یک دیدگاه