قهوه و کاکائو اکوادور

به گزارش گروه تجاری ایران و اکوادور، صنعت قهوه در ایران یک بازار روبه رشد است و از سوی دیگر، گرایش به نوشیدن قهوه در میان نسل جوان روزبه‌روز افزایش می‌یابد.

مدیر بخش خاورمیانه شرکت قهوه ایلی در حاشیه نشست مدیران و فعالان صنعت قهوه در ایران گفت: ایران یکی از بازارهای روبه‌ رشد صنعت قهوه است و قهوه ایلی نیز بررسی و شناسایی پتانسیل‌های موجود جهت سرمایه‌گذاری در صنعت قهوه ایران است.

بیشترین مشتریان قهوه در ایران کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و هتل‌های پنج‌ستاره هستند. میزان تعرفه‌های گمرکی قهوه بسیار بالاست و این کار را برای فعالیت نمایندگی‌های انحصاری و واردکننده‌های قهوه دشوار کرده است.

همچنین تعرفه‌های بالای گمرکی برای قهوه به‌عنوان یک کالای لوکس باعث شده است که فضا برای واردات غیرقانونی قهوه فراهم شود. به همین دلیل باید تلاش کرد تا نگاه موجود نسبت به لوکس بودن قهوه تغییر یابد تا علاوه بر تعدیل تعرفه‌های گمرگی، قهوه نیز به قیمت مناسبی به‌دست مصرف‌کننده برسد.

 

* افزایش واردات کاکائو به کشور

بر اساس آمار گمرک در نیمه نخست سال‌۱۳۹۴،  ۱۲ هزار و ۶۶۴ تن کاکائو و فرآورده‌های آن به ارزش ۴۲ میلیون و ۶۷ هزار و ۶۴۲ دلار به کشور وارد شده است.

این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۲۵.۱۴ درصد و از نظر ارزشی ۱۷.۵۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین در شهریور ماه سال‌ مذکور ۲ هزار و ۴۲۲ تن کاکائو و فرآورده‌های آن به ارزش ۸ میلیون و ۵۲۵ هزار و ۵۷۲ دلار به کشور وارد شد.

این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۳ از نظر وزنی ۱۶.۸۲ درصد افزایش و از نظر ارزشی ۰.۳۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

Share

ارسال یک دیدگاه