اقتصاد اکوادور بر اساس نفت، کشاورزی، ماهیگیری، تولید محصولات صنعتی و صنایع دستی و نیز معدن پایه گذاری شده است. بخش خدمات نیز طی سال‌های گذشته از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده و این امر یکی از ویژگی‌های اقتصادی این کشور محسوب می‌گردد.

ecuador-economia

شرایط خاکی مساعد و آب و هوای متنوع اکوادور باعث تنوع کشت و محصولات کشاورزی در این کشور شده است. اقتصاد این کشور در واقع بر اساس کشاورزی پایه‌ریزی شده که پس از نفت مهمترین اقلام صادراتی آن را تشکیل می‌دهد.

محصولات کشاورزی این کشور شامل موز، قهوه، کاکائو، نیشکر، ذرت، برنج و سیب‌زمینی است و از این میان سه محصول اول از نظر صادراتی حائز اهمیت بیشتری می‌باشد. ارزش صادرات موز اکوادور در سال ۲۰۱۲ بیش از ۲ میلیارد و ۷۸ میلیون دلار بوده است و این رقم در سال ۲۰۱۳ به بیش از ۲ میلیارد و ۳۷۳ میلیون دلار رسید و از این لحاظ پس از نفت دومین محصول عمده صادراتی این کشور محسوب می‌گردد.

بدین ترتیب اکوادور در سال ۲۰۱۳ بیش از ۲۵۶ میلیون جعبه ۱۹ کیلویی موز سبز صادر کرده است.

کشت محصولاتی نظیر موز، برنج، قهوه، ‌کاکائو و نیشکر در نواحی ساحلی این کشور رایج است. در قرن نوزدهم کاکائو جزو محصولات عمده صادراتی این کشور محسوب می‌گردید به طوری که ۷۵ درصد صادرات محصولات کشاورزی به آن اختصاص می‌یافت، لیکن در دهه ۱۹۲۰، شیوع آفات کشاورزی و نیز کاهش تقاضای جهانی، به کشت این محصول ضربه وارد کرد. اما مجدداً در دهه ۱۹۸۰ با ارائه یارانه از سوی دولت، تولید آن افزایش و در سال ۱۹۸۵ به یک رکورد بی سابقه (۱۳۱ هزار تن) دست یافت. در سال ۱۹۹۳ تولید این محصول بالغ بر ۷۵ هزار تن بوده است.

اما در حال حاضر وضعیت تولید و صادرات این محصول به مراتب بهتر است، به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۲۰۰ هزار تن کاکائو به ارزش حدودی ۵۰۰ میلیون دلار از ۳۵۰ هزار هکتار زمین تحت کشت کاکائو در اکوادور صادر شده است.

 exportacion-cacao1

ایالات متحده آمریکا، هلند، مالزی، مکزیک، آلمان در ردیف در ردیف اول تا پنجم در بین خریداران کاکائوی اکوادور قرار دارند.

در دهه ۱۹۴۰ صادرات موز مقام اول را در بین سایر محصولات کشاورزی کسب کرد. شیوع آفات گیاهی در بین محصولات کشاورزی کشورهای آمریکای مرکزی و نیز مشکلات کارگری به صادرات موز اکوادور کمک نمود. اکوادور از سال ۱۹۸۵، موقعیت خود را به عنوان یکی از مهمترین کشورهای صادرکننده موز تثبیت کرد و صادرات خود را به مرز ۳۰۰ میلیون دلار رساند. زمین‌های زیر کشت این محصول در منطقه ساحلی استان “گوایاس” واقع است و با گسترش جاده‌سازی و بهبود سیستم آبیاری، مناطق شمالی و جنوبی استان مزبور زیر کشت رفت. در سال ۱۹۹۵ تولید این محصول حدود ۵/۳ میلیون تن و درآمد ارزی حاصل از صادرات آن به بالغ بر ۶۵۰ میلیون دلار رسید.

با تداوم این شرایط اکوادور در دهه اخیر به بزرگترین صادرکننده موز سبز تبدیل شده و در سال‌های اخیر حدود ۳۰ درصد از بازار جهانی موز را در اختیار گرفته است. ارزش صادرات موز اکوادور در سال ۲۰۱۲ بیش از ۲ میلیارد و ۷۸ میلیون دلار بوده است و این رقم در سال ۲۰۱۳ به بیش از ۲ میلیارد و ۳۷۳ میلیون دلار رسید.

 

cafe1

روسیه، ایالات متحده آمریکا، ایتالیا، آلمان و بلژیک به ترتیب در ردیف اول تا پنجم در بین خریداران موز اکوادور قرار دارند.

صادرات قهوه همچنین سالانه میلیون‌ها دلار عاید این کشور می‌کند. اکوادور از معدود کشورهای تولید کننده قهوه است که همه مدل از انواع این محصول را تولید می کند. ۲۰ درصد زمین‌های کشاورزی اکوادور زیر کشت قهوه قرار دارد و طی سال‌های ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بالغ بر ۷۵۰ میلیون دلار قهوه از این کشور صادر شده است.

این محصول عمدتا در استان “منابی” در غرب این کشور تولید می شود و بیش از ۱۰۰ هزار خانوار اکوادوری درگیر تولید این محصول می باشند.

cafe1

کلمبیا، آلمان، لهستان، روسیه و ایالات متحده آمریکا به ترتیب در ردیف اول تا پنجم در بین خریداران قهوه اکوادور قرار دارند.

 پایان متن/

Share